Dobře nainstalované bezpečnostní relé může v nejhorším případě zabránit katastrofě. Jak ale tento malý zázrak funguje? Prozradíme vám to v článku.
Bezpečnostní relé slouží k celé řadě účelů. Základní motivací ovšem zpravidla bývá ochrana osob a majetku. Jak ale bezpečnostní relé vlastně funguje? Na to vám odpovíme v následujících řádcích.
Jak funguje bezpečnostní relé?
Bezpečnostní spínač. Už z jeho názvu můžete vyčíst, o co se vlastně má starat. Jeho základním úkolem je zabezpečení provozu nebo linky. Svým monitoringem zabraňuje vzniku nebezpečných situací a poruch, které by mohly poškodit stroj nebo ohrozit lidský život. Nebezpečné situace nastávají především během zkratu. Existuje ovšem celá řada situací, která může způsobit nebezpečí všem přítomným pracovníkům.
Bezpečnostní spínače jsou zapojovány dvoukanálově. Kontrolní obvody jsou navíc zdvojené, čímž se předchází poruchám uvnitř samotného bezpečnostního relé. Jakmile tedy dojde ke zkratu některého z prvků kanálu, spínač nepotvrdí svoji funkci a nedovolí tak stroji pokračovat. Nejprve je tedy nutné závadu odstranit, jinak nebudou moct vaši zaměstnanci pokračovat v práci. Některá relé navíc mají monitorovaný restart. Jelikož se jedná o bonusovou funkci, u většiny prodejců si za ni připlatíte.
Chrání lidské životy
Bezpečnostní relé najde uplatněné především u bezpečnostních světelných závor. V tomto zapojení totiž dokáže vyhodnotit krizové situace v řádu milisekund a zachránit tak lidský život. Relé ale najdete i u bezpečnostních zámků, krytů a spínačů. Klasické bezpečnostní relé ale není programovatelné. To znamená, že jej nemůžete příliš upravovat. Na trhu ale naleznete tzv. bezpečnostní PLC, které tuto funkci umožňují. K dispozici tak budete mít tvorbu podmínek a možnost zapojení více prvků do jednoho obvodu. Tímto způsobem ušetříte spoustu peněz nejen za náklady na provoz.