Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Peníze

Chcete zkusit těžbu bitcoinů? Není pro každého a vůbec není jednoduchá.

Digitální, nebo také virtuální měna bitcoin, se poslední dobou těší velké oblibě, jsou s ní ale spjata různá úskalí, například to, že vlastníci bitcoinů jsou anonymní. To samozřejmě doslova vybízí k nelegálním aktivitám. Faktem je, že v této době se pohybuje hodnota bitcoinu velice vysoko. 

Možná jste se již setkali s pojmem „bitcoin mining“, česky těžba bitcoinů. Povězme si spíše v kostce, jak vlastně tohle „dolování“ funguje. 

Těžení může být těžké

Celý bitcoin mining je založen na těžařích, což jsou lidé, kteří posílají nebo přijímají bitcoiny, následně každou z probíhající transakci potvrzují. Takových „obchodů“ probíhá v současnosti obrovské množství, proto jsou slučovány do takzvaných blockchainů, bloků. 

Principem práce minera je hledat určitá čísla prostřednictvím poměrně složitých výpočtů, kdy toto číslo musí být nižší, než je aktuální algoritmus sítě Bitcoin. Jak vidíte, není to pro každého a chce to opravdu určité schopnosti, které se zlepšují s nabytými zkušenostmi. Označení mining, tedy těžba, dolování, není rozhodně náhodné, neboť hovoříme o práci srovnatelné s reálnou těžbou a hledáním drahých kovů. 

Odměna za vytěžení

„Těžař bitcoinů“ získává odměny za potvrzování oněch bloků, a to již ve formě virtuální měny bitcoin. Zároveň mu vzniká nárok na odměny v podobě poplatků z transakcí v rámci bloku, potvrzené právě jeho správným výpočtem. Tyto transakce proběhnou asi jednou za 10 minut, pokud hovoříme o globální síti Bitcoin

Využití HW k těžbě

Co je třeba, abyste mohli začít těžit bitcoiny? Jedná se zejména o specializovaný hardware. Donedávna to byly například grafické karty, které byly ale nahrazeny ASIC čipy a dalšími HW zařízeními. Ty se hlavní měrou podílí na tom, že je dosaženo potřebného výkonu minera pro výpočty, ovšem zároveň dochází přímo úměrně ke zvyšování náročnosti výpočtů v rámci globální sítě. 

HW zařízení pro těžbu BC jsou velice drahá, proto vznikají celé skupiny těžařů, takzvané mining pooly. Jejich šance na získání určitého objemu virtuální měny se výrazně zvyšují díky podílu na pořízení hardware, ale i díky určité kooperaci. 

Autor: Martin Doležel

MK Redakce

Přinášíme vám pravidelné zajímavosti ze světa automobilů, sportovní novinky, aktuality o technologiích a mnoho dalšího článků. Každý si přijde na své.

Související články

Back to top button