Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Zábava

Deskové hry jako spolehliví zabijáci nudy nejen v karanténě

Deskovky, tedy deskové hry, již mají svou tradici a v dnešní době, kdy jsme díky koronaviru často nuceni zůstat doma, získávají ještě více na popularitě. Zdaleka se již nejedná o výsadu skupin nadšenců, na chuť tomuto typu zábavy přichází stále více lidí. Není nic lepšího než si v rodinném kruhu zahrát napínavou deskovou hru, při níž je nutná interakce mezi jednotlivými osobami a blízký kontakt je podstatným rozdílem oproti hraní počítačových offline i online her. 

O novinky není nouze

Trh s deskovými hrami nabízí neskutečné množství již zavedených titulů a zároveň se objevují stále nové a nové hry pro různé počty osob. Notoricky známé deskovky, jako Člověče nezlob se, Šachy, Dáma, Vrhcáby, Dostihy a sázky, Monopoly a další, jsou stále oblíbené, nicméně mají v současnosti více než zdatnou konkurenci. Abyste se alespoň trochu zorientovali a rozhodli se, co nového vyzkoušet, pojďme si deskovky nejprve obecně rozdělit. 

Kompetitivní vs. kooperativní

Dle vztahů mezi hráči se deskové hry dají rozdělit na kompetitivní a kooperativní. Kompetitivní hry jsou zastoupeny zdaleka nejhojněji a mohli bychom si je vysvětlit jako takové, v nichž hraje každý za sebe a na konci se stává pouze jediná osoba vítězem. U kooperativních her je to opačně, takže jsou vytvářeny týmy hráčů a vše končí buďto jejich týmovou výhrou nebo prohrou celé skupiny. Protihráčem je v tomto případě hra samotná, tedy její pravidla a mechanismus hraní, pokud bychom použili PC herní terminologii, hrajete „proti počítači“.  

Některé kooperativní hry lze označit za semi-kooperativní, kdy jejich princip je takový, že hráči stojí proti sobě, ovšem vyžaduje-li to situace, musí se spojit k překonání nástrah. 

Souboje týmů

V případě týmových deskových her se proti sobě staví skupiny hráčů, při čemž k dosažení vítězství je nutná jejich spolupráce. Vítězem je pouze tým, nikoliv jednotlivec, každý ale musí přispět svou trochou do mlýna. Zajímavou variantou u tohoto druhu hraní je situace, při níž se ve hře vyskytují dopředu určení zrádci, záškodníci, jež jsou ale neznámí. Cílem snažení týmu je pak mimo dosažení výhry také jejich odhalení. 

Konkrétnější dělení deskovek

Poněkud konkrétněji si můžeme deskové hry rozdělit podle stylu hraní, podobně, jako je tomu kupříkladu u počítačových her. Konec konců, jejich pojmenování je někdy totožné:

  • RPG– Role Playing Games si zakládají především na vžití se hráče do určité role, postavy. Již notorickou klasikou je nepochybně Dungeons & Dragons. 
  • Wargames– Válečné hry jsou simulacemi bitev a válek, vyžadují tedy kombinaci taktických, strategických i bojových schopností. 
  • CCG– Sběratelské karetní hry, při kterých je hlavní charakteristikou sbírání karet a sad karet, následně používaných k soubojům mezi jednotlivými hráči. 
  • Euro hry– Deskovky, pocházející většinově z Německa. Jejich povaha je spíše abstraktní, za jistý protipól se dají považovat hry Ameritrash.
  • Ameritrash– Americké stolní hry, mezi které se řadí například Monopoly. Jejich hraní je mnohem okázalejší a akčnější, než u Euro games. 
  • 4X hry– Dobyvatelské deskové hry, mnohdy na téma rozvoje civilizací. V podstatě v sobě kombinují prvky Euro her a Ameritrash. 
  • Rodinné hry– Skupina deskovek, které nejsou náročné na pochopení pravidel a nikdy nezklamou v rodinném kruhu. Ideální je, když je hrají dospělí společně s dětmi, čímž se mimo jiné upevňují vzájemné vztahy. 
  • Párty hry– Rovněž párty hry mají jednoduchá pravidla. Slouží ke zpestření různých oslav s rodinou a přáteli, jsou určeny pro větší počty hráčů. 

Edukativní a rozvojové– Takto si můžeme označit celou škálu výukových a sebezdokonalujících deskových her, které se zaměřují například na zlepšování paměti, manuální zručnosti, postřehu či obecných znalostí.

MK Redakce

Přinášíme vám pravidelné zajímavosti ze světa automobilů, sportovní novinky, aktuality o technologiích a mnoho dalšího článků. Každý si přijde na své.

Související články

Back to top button