Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Technologie

Do jakých mechanismů se více hodí kartáčové a bezkartáčové elektromotory?

Ačkoliv se mohou elektromotory jevit jako velice jednorodá skupina, tak je pravý opak pravdou. Zcela naopak se můžeme potkávat běžně s tím, že různé druhy elektromotorů sice nemají jednorázové užití, ale rozhodně mají možnost použití v celé řadě různých mechanismů a struktur.

I tak ale mezi nimi najdeme drobné rozdíly, které je tak mohou určit pro konkrétní místa, nebo naopak některé možnosti zcela vyřadit. Pojďme se podívat, jak je to s kartáčovými a bezkartáčovými motory.

Jaký je mezi nimi vůbec rozdíl?

Ve své podstatě jsou obě varianty velice podobné, a proto se nedají očekávat žádné velké rozdíly. V obou případech elektrické motory Bühler pracují s moderací magnetického pole, čímž získávají rotační výkon. Základním rozdílem je tady ale jejich konstrukce.

Kartáčové motory jsou specifické tím, že jsou v nich přidané takzvané komutátory, které fungují pro regulaci magnetického pole a mohou tak ovlivňovat výkon. Vedle toho je to v bezkartáčových motorech řešené statickou cívkou a jedním pevným magnetem, který tak dokonale supluje úlohu předchozího mechanismu.

Starší, ale stále velice použitelné

Pro kartáčové motory rozhodně platí, že jsou mnohem starší technologií, než je tomu u bezkartáčových motorů. jenže i přes svůj věk se stále bavíme o technologii, která rozhodně stojí za používání. Vedle standardních užití do menších mechanismů jsou naopak komutátorové DC motory Bühler vhodné tam, kde se mohou často měnit podmínky a rychlosti v jakých budou fungovat. Díky tomu tak můžete počítat s tím, že vám komutátorové motory přinesou lepší přenos výkonu při menších ztrátách a komplikacích.

Modernější a jednodušší bezkartáčové řešení

O bezkartáčových motorech se dá bez nadsázky poznamenat, že je v jednoduchosti síla. A to především proto, že EC motory Bühler nabídnou v mnoha ohledech lepší hodnoty, ale i přesto jsou produktem mnohem jednodušší konstrukce a mechanismu než komutátoroví předci. EC motory jsou vhodné do míst, kde potřebujeme bezúdržbově a dlouhodobě pracovat na velmi vysoké otáčky. Díky tomu jsou tak používány například ve ventilacích.

MK Redakce

Přinášíme vám pravidelné zajímavosti ze světa automobilů, sportovní novinky, aktuality o technologiích a mnoho dalšího článků. Každý si přijde na své.

Související články

Back to top button