Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Peníze

Finanční stránka otázky vlastního bydlení aneb Jak se dopracovat k vlastní nemovitosti

Otázka bydlení je problém, který řeší v současnosti opravdu velmi mnoho lidí. Pojďme se na něj na podívat z hlediska možností financování.

Čtyři možnosti, jak financovat nemovitost

Který z těchto způsobů je nejlepší? Různých propočtů a informací bylo již napsáno požehnaně. Nebudeme se tedy zabývat konkrétními podrobnostmi, procenty či rozsáhlými výpočty. Zkusíme se spíše zamyslet nad zdroji těchto informací. Stejně neexistuje žádná univerzální správná odpověď, která by mohla uspokojit všechny zájemce o bydlení najednou. Uveďme si tedy stručnou charakteristiku jednotlivých možností financování vlastního bydlení.

Financování nemovitosti z vlastních zdrojů

Jde o nejrychlejší a nejpohodlnější způsob, jak vyřešit otázku bydlení. Bohužel jde o velmi vzácný úkaz, neboť naspoření hotovosti v potřebné výši trvá velmi dlouho. Navíc, ne vždy je vhodné profinancovat celou nemovitost z vlastních zdrojů. Například peníze, které získáte na pořízení nemovitosti jako takové, jsou většinou levnější než peníze na zařízení této nemovitosti. Vlastní peníze můžete zainvestovat a na koupi nemovitosti použít cizí kapitál

Financování nemovitosti pomocí hypotečního úvěru

Tento způsob je zajímavý tehdy, když potřebujete peníze ihned a nemáte mnoho vlastních prostředků. Podmínkou je poskytnout zástavní právo na nemovitost ve prospěch banky. Čím je doba splácení delší, tím jsou peníze dražší a úrok většinou není po celou dobu stejný. Garance úroku závisí na době, na kterou je úroková míra fixována. Kromě toho každá banka zkoumá bonitu klienta – schopnost splácet úvěr. 

Financování nemovitosti pomocí stavebního spoření

Tento způsob financování je vhodný pro člověka, který má zájem pořízení nemovitosti dlouhodobě plánovat. Nabízí možnost získat “levnější” peníze než z hypotéky. Při splnění podmínek každý získá smluvní nárok na finanční prostředky při garantovaných úrokových sazbách. Stavební spoření umožňuje také využít státní příspěvek, který v současné době činí 2 000, – Kč. Tento příspěvek však není garantován a může se změnit. Výhodou je, že za určitých podmínek je možné získat úvěr bez zkoumání bonity a bez poskytnutí zástavního práva na nemovitost.

Financování nemovitosti prostřednictvím Státního fondu podpory investic

Do 1. června 2020 nesl tento fond název Státní fond rozvoje bydlení. Jedná se určitě o jeden z nejlevnějších způsobů, jak získat peníze na nemovitost, je však třeba splňovat určité podmínky. Ty se ale čas od času mění, proto je vhodné se vždy seznámit s jejich aktuálním stavem.

Milena

Tak to jsem já. Milena. Ta, co píše.

Související články

Back to top button