Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Auto/moto

Hlídáte si hladinu chladící kapaliny?

Kontrola hladiny chladící kapaliny ve vašem motocyklu je úkonem, který je často zanedbávaný. Přitom se jedná o banální záležitost na pár minut, a každý motocyklista by měl vědět, jak hladinu chladiva na jeho motorce zkontrolovat.

Pro doplnění hladiny kapaliny budete muset najít expanzní nádrž. Podle rysek vyznačených na její vnější straně zjistíte, zda je nutné kapalinu dolít, či nikoli. Pokud nevíte, kde nádrž je, podívejte se do uživatelské příručky.

Chladící kapaliny na trhu mohou mít různé barvy. Ať jste se rozhodli pro žlutou, červenou či fialovou, poté už dolévejte pouze kapalinu své barvy. Nádrž také nikdy nedolévejte obyčejnou vodou, ta by vám v chladícím systému vytvořila vodní kámen.

Proč je nutné chladící kapalinu hlídat?

 Chladící kapalina hlavně zabraňuje přehřívání motoru. Její případný únik do válců motoru by mohl skončit katastrofou v podobě ohnutí ojnice a zničení motoru, proto je důležité mít přehled o její aktuální hladině a o tom, zda někam neuniká.

Navíc tato kapalina chrání chladící systém před zmrznutím až do – 37 °C a zabraňuje rezivění motoru.

Někteří motoristé se domnívají, že chladící kapalina se pouze dolévá, ale to není tak úplně pravdou.

Výměna chladící kapaliny

Kdy ke kompletní výměně kapaliny v chladícím systému přistoupit?

Po dvou až třech letech používání se vlastnosti kapaliny začínají měnit. Způsobuje to hlavně její opakované zahřívání a ochlazování. V tu chvílí přichází čas na její výměnu.

Předtím, než se do ní pustíte, ujistěte se, že váš motocykl je studený. Poté najděte vypouštěcí zátku, která bývá většinou umístěna v blízkosti vodního čerpadla. Pokud si postupem nejste jisti, opět vám pomůže uživatelská příručka k vašemu konkrétnímu stroji.

Jakmile budete mít kapalinu vypuštěnou, ujistěte se, že z ní v chladícím systému nikde nic nezbylo. Poté nádobu na kapalinu dolijte. Nezapomeňte na ředění, pokud jste si nekoupili již předmíchanou kapalinu. 

MK Redakce

Přinášíme vám pravidelné zajímavosti ze světa automobilů, sportovní novinky, aktuality o technologiích a mnoho dalšího článků. Každý si přijde na své.

Související články

Back to top button