Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Technologie

Instalační krabice pod omítku, kamkoliv jenom budou potřeba

Instalační krabice jsou jednou z nejdůležitějších komponent, kdykoliv chcete instalovat kabely do stěn, nebo dělat rozvody a připravovat vypínače a zásuvky. Jedná se většinou o kruhové plastové komponenty, díky nimž nejsou kabely a vývody zkrátka jenom náhodně rozházené po stěně.

Zcela naopak jsou díky nim v mnohem větším bezpečí a zároveň jsou instalační krabice pod omítku důvodem, proč můžeme bezpečně propojovat kabely a vyvádět zásuvky či vypínače, aniž bychom měli strach z problémů s vedením.

Základní krabice pod omítku

Základní krabice pod omítku jsou opravdu velice jednoduchým komponentem. Svým tvarem by se dala každá krabice připodobnit k misce. Dno bývá zpravidla zavřené a vršek je otevřený, kolem dokola je potom kruhová stěna, která ale disponuje mnohými otvory.

Právě dané otvory jsou důvodem, proč jsou krabice pod omítku tak geniálním komponentem. Kabel, který se jinak vede stěnou, se přes díru dostává do vnitřku krabice, a tady se odehrávají všechny kouzla. Krabice tak může fungovat například jako křižovatka, propojení jednotlivých obvodů, nebo jako koncové místo pro zásuvku či spínač.

Speciální variantou jsou rozbočovací krabice

V některých případech ale mohou přijít momenty, kdy potřebujete jeden celistvý obvod rozdělit přehledně do vícero částí. Typicky je to možné poblíž hlavního rozvaděče, kde může jít spolu několik obvodů, které se až na trase dělí na jednotlivé části domu či bytu. Speciální variantou pro tyto případy, jsou rozbočovací krabice pod omítku. Standardně mají mnohem větší počet otvorů než ty klasické, díky čemuž mohou fungovat jako kvalitní rozvod v síti.

Krabice do specifických povrchů

Ne vždy je ale potřeba umístit elektrický rozvod jenom čistě do klasického zdiva, ale v některých případech může být potřeba rozvádět elektřinu i do mnohem choulostivějších materiálů. V moderní zástavbě se dost často setkáváme s jednotlivými vestavěnými prostory, které jsou lemovány pomocí sádrokartonu. Instalační krabice do sádrokartonu jsou rozdílné především v uchycení, které zde funguje jinak než ve zdivu. Používají se často různé druhy zobáčků, které se dokáží zarýt a držet se tak kvalitně v sádrokartonu. Za normálních okolností se krabice jinak sádrují.

MK Redakce

Přinášíme vám pravidelné zajímavosti ze světa automobilů, sportovní novinky, aktuality o technologiích a mnoho dalšího článků. Každý si přijde na své.

Související články

Back to top button