Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Auto/moto

Jak budete nabíjet svůj elektromobil?

Elektromobil je v tuto chvíli možné nabíjet pouze jen na několika málo veřejných dobíjecích stanicích. Jaké jsou tedy možnosti?

EU nedávno schválila revoluční balíček, který by měl už brzy úplně zakázat prodej aut se spalovacími motory. Dá se sice předpokládat, že než k tomu dojde, tak bude síť dobíjecích stanic robustnější. I přesto jsme si pro vás připravili článek, který vás seznámi se základními druhy nabíjení elektromobilu. 

Velký dopad na elektrickou síť

Nabíjecí stanice pro elektromobily může mít velký dopad do energetické sítě. Akumulace energie do baterií v domácích podmínkách bude pro vaši peněženku znamenat výrazný náklad, to samé ale platí i pro firmy. Před zakoupením domácí stanice pro elektromovily je tedy dobré dbát na pečlivou přípravu. Domluvte si prohlídku od elektrikáže a domácí wallbox si nechte nainstalovat odborníkem.

Proces dočasného ukládání elektrické energie do dobíjecí stanice ovšem může mít dost výrazný vliv. A to nejen na vaši peněženku, ale celou vaši domácnost. Možná bude potřeba předělat alespoň část rozvodů, abyste vůbec mohli elektromobil v domácích podmínkách nabíjet.

Radikální krok

Pokud se ale nechcete rozhodnout pro takto radikální krok, stále můžete váš elektromobil dobíjet z klasické sítě. Mějte ale na paměti, že tímto způsobem budete nabíjet opravdu dlouho. Oproti proklamovaným několika hodinám u klasické nabíjecí stanice se tímto způsobem můžete dostat i na více než 10 hodin. Zvolit proto domácí wallbox je rozumnější.

V tuto chvíli to vypadá jako neřešitelný problém, ale během několika let by mohlo vzniknout více veřejných dobíjecích stanic. Jakmile bude síť dostatečně robustní, nebudou muset vlastníci vůbec řešit, jestli si pořídí domácí wallbox, nebo budou nakupovat jen v blízkosti veřejné dobíjecí stanice. Jak to ale dopadne, to ukáže až čas.

MK Redakce

Přinášíme vám pravidelné zajímavosti ze světa automobilů, sportovní novinky, aktuality o technologiích a mnoho dalšího článků. Každý si přijde na své.

Související články

Back to top button