Myslíte si, že alkoholika poznáte snadno na první pohled? Závislost nemusí být vždy zřejmá na první pohled a do mnoha lidí byste to vůbec neřekli. Třeba i vy sami máte pocit, že konzumujete více alkoholu, než byste chtěli, ale nepovažujete se za alkoholika. Jak se dá počet vypitých skleniček vědomě omezit?
Ztráta kontroly nad množstvím vypitých skleniček
Vyrážíte se svými přáteli často do společnosti a je již zvykem, že si k posezení vždy objednáte nějaké tekuté povzbuzení? Pokud si dopřáváte čas od času skleničku, ale jejich počet máte pod kontrolou a nevracíte se každý týden domů s kocovinou, není na místě mít obavy.
Zpozornět byste měli až ve chvíli, kdy se pro vás pravidelná konzumace alkoholu stane rutinou. Ztratíte-li kontrolu, není ostuda obrátit se na specialisty a navštívit například psychiatrii Brno. Nemusíte se totiž rovnou podrobit léčbě, ale svou konzumaci pouze znatelně zmírnit a držet ji pod kontrolou.
Kontrolovaná konzumace
Čím dříve se totiž alkoholik svému problému postaví, tím méně mu začne alkohol ovlivňovat jeho osobní i pracovní život a vyvaruje se řady nepříjemností. Jednou z metod, která se při boji se závislostí na alkoholu využívá, je právě takzvaná kontrolovaná konzumace. Jejím cílem není úplná abstinence, ale omezení spotřeby alkoholu a znovunalezení kontroly nad vlastním pitím.
Využití kognitivně-behaviorálního přístupu
Zajímá vás, jak taková kontrolovaná konzumace vlastně vypadá? Během terapie se využívají kognitivně-behaviorální postupy a celý proces trvá přibližně 4 týdny. Během této doby dochází pacient na týdenní sezení s odborníkem a ve volném čase plní úkoly. Aby byla cesta ke kontrolované konzumaci přímá, je nutná stoprocentní spolupráce a vnitřní motivace.
Než se příště vydáte s přáteli na jedno, zamyslete se nad tím, kolik skleniček týdně vypijete. Je toto číslo nižší nebo vyšší než jste si mysleli?