Peníze

Jak rozložit své peníze u investičního spoření?

Investiční spoření může mít různé formy, spousta lidí ho ovšem využívá namísto běžného penzijního spoření. Hlavní rozdíl spočívá v tom, že u investičního spoření se můžete setkat s mnohem větší dynamikou, co se týká úrokových sazeb, to znamená, že mohou být mnohem vyšší než u běžného spoření, na druhou stranu ale vznikají i určitá rizika poklesu hodnoty některých trhů. 

Investovat můžete samozřejmě jednorázově, většinou tedy částku od nějakých 10 tisíc, nebo formou pravidelných investic, jejichž výši lze stanovit už na pár stovek měsíčně. Plusem pak pro vás bude nepochybně možnost výběru či převodu financí v podstatě kdykoliv a v časovém horizontu dnů, maximálně týdnů. U klasického penzijního spoření bývá výpovědní doba mnohdy i několik měsíců, takže pakliže peníze potřebujete nutně ihned, zkrátka je nedostanete a musíte čekat. 

Samozřejmostí je možnost kdykoliv změnit výši pravidelného vkladu do investičního spoření. 

Poradce by měl být samozřejmostí

Investičního poradce nabízí banky i jiné finanční subjekty zdarma, což není nic zvláštního a nemusíte se o něj bát. Rozhodně to nedělá zadarmo, pro svou společnost znamená zprostředkování velkých příjmů, na čemž se také odrazí jeho nemalé odměny. Pokud nejste znalcem, pak je pro vás takový rádce nutností, neboť by vás měl seznámit nejen se základními pravidly investičního spoření, ale také se všemi případnými riziky a kdykoliv reagovat na vaše dotazy, informovat o situaci na trhu. 

Eliminujte rizika díky správnému rozložení investičního vkladu

Váš poradce by vám měl především nastínit možnosti investičního spoření, které jsou rozděleny do jakýchsi sekcí, dle rizikovosti. Obecně hovoříme o konzervativním, tedy nejméně rizikovém investování, vyvážené strategii a strategii dynamické, která již může znamenat větší rizika ztráty peněz, na druhou stranu, s pomocí zkušeného finančního poradce se těmto rizikům můžete včas vyhnout bez větších ztrát. Máte-li rádi jistotu, ale chcete mít přeci jen slušné výnosy, zkuste kombinaci investice konzervativního typu, například do nemovitostí, kam budete vkládat celou polovinu svých financí, zbývající dvě čtvrtiny pak vkládejte do o něco více rizikových segmentů, kam patří třeba vodohospodářství či technologie. Sami uvidíte, jaké budou po čase výsledky a svou investiční strategii spoření můžete kdykoliv flexibilně upravovat.

MK Redakce

Přinášíme vám pravidelné zajímavosti ze světa automobilů, sportovní novinky, aktuality o technologiích a mnoho dalšího článků. Každý si přijde na své.

Související články

Back to top button