Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
IT

Jaké využití mají čárové kódy a kde všude se s nimi můžeme setkávat?

Čárové kódy jsou jednou z nejdůležitějších součástí digitálního světa. Pokud bychom chtěli sepisovat všechny možnosti jejich využití a standardy, kterými se čárové kódy všeobecně řídí, tak by nejspíše nestačil ani pořádný svazek knih.

V současnosti jsou pro nás čárové kódy nepostradatelné. V rámci různých specifikací se používají pro všeobecné produkty, konkrétní druhy produktů a vzácností není ani to, že se používají na digitální produkty a distribuce. A přesně to všechno si řekneme v dnešním článku.

Jak funguje vůbec čárový kód?

Čárový kód může mít opravdu velké množství podob. Je dohromady propojený kombinací čárového kódu jako takového, plus číselného a někdy dokonce i písemného označení. Čtečky přitom počítají s obojím. První věcí totiž je to, jaký standard daný čárový kód má. To poznáme už jenom podle číslic jako takových. Různé koncovky a délky číselného řetězce jsou individuální pro různé kódy. Následně už podoba samotného čárového kódu už znamená konkrétní hodnotu.

Čárové kódy digitálního světa

Čárové kódy můžeme najít také v digitálním světě. A to dokonce v opravdu velkém množství variant. Ti trošku zkušenější už ví, že se bavíme o takzvaných QR kódech. Ty mohou být statické a dynamické. Statické znamenají, že je kód vytvořený jednou a odkazuje na jednu konkrétní věc. Vedle toho populární dynamické QR kódy mají stejnou podobu, ale přitom se může jejich funkce měnit v tom, že odkazují na zcela odlišné adresy, data nebo skrývají různé zprávy. Právě jejich dynamika je také zásadním rozdílem oproti standardním čárovým kódům.

Kde se QR kód vůbec berou?

Víceméně kdokoliv může vytvořit svůj vlastní QR kód. Zatím co kódy obchodního charakteru, které se tiští na produkty jsou centralizované do databází a za záznamy se platí, tak je QR kód do značné míry volně dostupná technologie. O generování se může postarat generátor QR kódů, který může použít víceméně kdokoliv. Pokud jej ale chcete užívat pro komerční účely, tak se zde pravidla mění. Kvůli bezpečnosti a správné funkčnosti se zde používají sofistikovanější a placené verze generátorů.

MK Redakce

Přinášíme vám pravidelné zajímavosti ze světa automobilů, sportovní novinky, aktuality o technologiích a mnoho dalšího článků. Každý si přijde na své.

Související články

Back to top button