Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Zábava

Kiting- adrenalinová jízda, při které nevadí, když máte draka

Milovníci extrémních a zároveň moderních sportů, které nabízí spoustu zábavy a vzrušení, už možná vyzkoušeli kiting, a dosti pravděpodobně tomuto adrenalinovému dovádění propadli. Není se čemu divit, vždyť kiting, tedy jízda na prkně s využitím létajícího draka dokáže nadchnout a na určitou dobu vám dovolí hnát se značnou rychlostí bez větší námahy, vznášet se, poletovat či dokonce létat. 

Dobrý vítr je základ

Základním vybavením každého kitera je tedy již zmiňovaný drak, jakýsi hybrid běžného větrného draka a paraglidingového křídla. S pomocí vanoucího větru a vzdušných proudů se pak pro vás drak stane pohonem a hybnou silou, která dokáže rozpohybovat různé typy prken a existují také formy draků, se kterými jen tak skáčete, jste nadnášeni do určité výšky, při čemž dopadáte zpět na nohy. My se ale zaměříme spíše na „kajtování“ s rozličnými vozítky. 

Kiting na mnoho způsobů

Moderní kiting, tento zábavný sport, lze provozovat po celý rok, v teplejším období se tak můžete prohánět na vodě, případně na travnatých a jiných suchých plochách, v zimě zase na sjezdovkách a freeridových trasách. 

Na vodě se provozuje kiteboarding a kitesurfing, ovšem můžete jezdit také po pláži, kde často vane příznivý vítr. Pokud hovoříme o suchých podkladech, pak je vždycky důležité zvolit si takové, které jsou rovné a nenachází se zde zrádné povrchové pasti. Možná ale milujete trochu náročnější terén, pak můžete provozovat mountainboarding, jízdu na prkně v horách, nebo se vyřádit na bugyně. 

Ani v zimě nebudete ošizeni, snowkiting přestavuje jízdu na lyžích nebo na snowboardu, jak jinak taženi větrem poháněným drakem. Pokud máte tu skvělou možnost, neváhejte vyzkoušet jízdu na zamrzlé vodní ploše, kdy postačí obout brusle, nebo jezdit na speciálně upraveném bruslovém vozítku. 

Těch možností je opravdu hodně, tak například zkušení skateři někdy zkouší jízdu na prkně taženi kite drakem, zkrátka záleží jen na vaší šikovnosti a troše té odvahy. 

Naučte se řídit draka

Určitě se začněte učit „kajtovat“ při menším větru a na méně náročných plochách, tedy na suché a rovné zemi, na vodu či do hor se vydejte až po zvládnutí základů řízení. Pokud již máte nějaké ty zkušenosti s využíváním vzdušných proudů, naučíte se to poměrně rychle, začátečníkovi to pak pochopitelně může trvat o něco déle. Vždy je to tak trochu o citu pro vítr, rovnováze a také dávce vaší odvahy. Obecně ovšem platí, že po pár dnech trénování již budete zvládat alespoň základy řízení draka, ať už jezdíte na čemkoliv. Kiting zvládnou rychleji a lépe milovníci skate, snowboardu, surfingu, to však neznamená, že ho nemůžou provozovat lidé takovými sporty nepolíbení. 

Věčná otázka: za kolik?

„Kajtování“, či kiteboarding, nepatří k nejdražším sportům, ale i tak něco stojí. Vždycky je lepší zakoupit si nové vybavení, pokud ale chcete za každou cenu ušetřit, porozhlédněte se v bazarech, ale vždy se přesvědčte o tom, zda je prodávající věrohodnou osobou, domluvte si schůzku a s jeho asistencí vše řádně vyzkoušejte. Samotný drak s komponenty stojí od cca 15 až do 50 tisíc a více, k celkové ceně pak musíme připočítat i prostředek, na kterém jezdíte, pokud ho tedy již nevlastníte, vhodné oblečení a doplňky.  

Na kurzu se naučíte nejen kitovat

Pakliže jste v kitingu naprostým začátečníkem a nechcete se spoléhat pouze na návody a internetové rady, zúčastněte se některého z kurzů, kterých je dnes nabízeno poměrně velké množství. Určitě si najdete nějaký i ve vaší oblasti. Při takovém kurzu se naučíte základy jízdy a řízení draka, ověříte si, jaké jsou vaše schopnosti a na co máte, budou vám vštípeny veškeré bezpečnostní informace, no a v neposlední řadě se obeznámíte s tím, jaké kite vybavení pro vás bude ideální. Zde je vždycky dobré znát velikosti, náročnost na řízení kite draka, vlastnosti materiálů veškerého vybavení a další záležitosti týkající se jak prvotního pořízení všech náležitostí, tak také to, co souvisí s provozem a samotným kitováním. 

Výhodou této adrenalinové zábavy je i ten fakt, že není omezena věkem, nebo často otravnými a drahými licencemi. Kitovat může každý, dokonce i zdravotně postižení. 

A co vám vlastně takový kiting dá? Kromě nekonečného vzrušení je to také pocit volnosti. Není to jen bohapustá zábava, ba i sport, díky němuž budete posilovat a utužovat své tělo, učit se rovnováze nebo třeba znalostem termiky a dokonalého využití větru jako pohonu. 

MK Redakce

Přinášíme vám pravidelné zajímavosti ze světa automobilů, sportovní novinky, aktuality o technologiích a mnoho dalšího článků. Každý si přijde na své.

Související články

Back to top button