Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Auto/moto

Málo nabíjecích stanic pro elektromobily ubíjí Česko

Hustá síť nabíjecích stanic pro elektromobily je základem pro zvýšení počtu elektromobilů v populaci. Majitelé elektromobilů ale zatím nemají kde nabíjet.

Dá se předpokládat, že si elektromobily v následujících letech ukousnou mnohem větší podíl na trhu. Především na západě už se to děje, jak to ale bude vypadat u nás?

Málo nabíjecích stanic

Na to je relativně jednoduchá odpověď. Nabíjecí stanice pro elektromobily totiž nejsou v Česku ničím běžným. Zatím jich nebylo zbudování ani tisíc, což je velice málo. Každému je jasné, že pokud chce Česko více podpořit odbyt elektromobilů, musí vybudovat kvalitnější infrastrukturu pro nabíjení – například na parkovištích u supermarketů. Plány jsou, jejich realizace zatím vázne.

To se ostatně podepisuje i na evropských statistikách. Tři čtvrtiny veškerých nabíjecích stanic v Evropě totiž naleznete ve čtyřech zemích – v Nizozemsku, Francii, Velké Británii a Německu. Česko za těmito velmocemi výrazně ztrácí. Dokazuje to i podíl na celkovém objemu nabíjecích stanic. Bateriové úložiště v Česku totiž tvoří pouhých 0,4 % celkového podílu.

Česko je výrazně pozadu

Tato čísla jasně ukazují, že je Česko s implementací elektromobilů výrazně pozadu. Na chvostu se ocitlo společně se Slovenskem, Maďarskem a Polskem. Všechny jmenované státy jsou na tom podobně téměř ve všech směrech. Z nějakého důvodu tu totiž vládne negativní mentalita vůči elektromobilům, což je v dnešní době nepochopitelné. 

Většina lidí argumentuje především malým dojezdem nebo vysokými pořizovacími náklady. A to je bohužel pravda. Pro běžného řidiče je jednodušší pořídit si ojetinu na benzín nebo naftu. Pohonné hmoty jsou levné a čerpací stanice dostupné takřka na každém kroku. Dokud to samé nezačne platit i pro elektromobily, zřejmě se revoluce na tomto poli nikdy nedočkáme. Tedy alespoň ne v Česku.

MK Redakce

Přinášíme vám pravidelné zajímavosti ze světa automobilů, sportovní novinky, aktuality o technologiích a mnoho dalšího článků. Každý si přijde na své.

Související články

Back to top button