Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Auto/moto

Moderní spínače, které se používají v dnešních automobilech

K tomu, aby mohlo auto a veškeré používané systémy dobře fungovat, potřebuje kvalitní magnetické a nožní spínače. Kde všude se ale používají?

Umíte si představit život bez automobilů? Většina z nás určitě ne. Jezdíme s nimi do práce, vozí nás v nich do školy i na nákupy. Pro moderního člověka jsou doslova nepostradatelné. Stejně tak jako brzdová světla pro samotný automobil i jeho řidiče.

Kde naleznete spínače?

Proč zmiňujeme brzdová světla? Protože v nich naleznete magnetické spínače, které zajišťují bezpečnost všech řidičů. Pokud se ale ohlédnete do nedávné minulosti, zjistíte, že nic takového nebylo běžné. Přece jen auta nebyla schopná dosáhnout tak vysoké rychlosti jako dnes. Společně s jejich zrychlováním ale bylo potřeba vymyslet, jak zajistit co nejvyšší bezpečnost všech účastníků provozu. A tak přišel na scénu magnetický spínač.

Dnes už tedy stačí jemně sešlápnout brzdový pedál a světlo se samo rozsvítí. Obzvlášť důležitá je tato funkce u profesionálních závodníků. Dokonale funkční nožní spínače v supersportech fungují jako spojka mezi brzdovým světlem a pedálem. Podobně zpracovaná brzdová světla najdete i u tuningových automobilů nebo sportovních aut.

Brzdová světla ve starších automobilech

Už v minulosti ale existovaly jisté formy ochrany před nechtěnými haváriemi. Brzdová světla byla zabudována už ve starších automobilech a fungovala v podstatě identicky. Hlavním hrdinou byl opět magnetický spínač, který přepínal světlo do určité pozice. Konstrukčně ale bylo bylo řešení výrazně jednodušší, takže se zvyšovalo i riziko poruchy.

V moderních vozech naleznete také tempomat. Ten se s pomocí automatického spínače stará o to, aby vůz udržel plynulou rychlost. V automobilovém průmyslu je tedy magnetický spínač a nožní spínač hojně využívaný. A je otázkou, jestli ho vůbec v blízké budoucnosti něco nahradí. Zatím k tomu ale není důvod, protože funguje spolehlivě a dostatečně rychle.

MK Redakce

Přinášíme vám pravidelné zajímavosti ze světa automobilů, sportovní novinky, aktuality o technologiích a mnoho dalšího článků. Každý si přijde na své.

Související články

Back to top button