V dnešním světě technologií jsou již vyvíjeny speciální vozy, které dokážou překonat rychlost zvuku, ty ale nelze považovat za auta jako taková. Spíše se jedná o hyper stroje, které dokážou jet jen rovně, a to pouze po určitou dobu. Pojďme si něco povědět o automobilu, který „normálně“ jezdí a jehož rychlost se stala tento rok rekordní. Možná budete poněkud překvapeni, že se nejedná o zázrak z dílny Bugatti či Koenigsegg.
Seznamte se s Tuatarou
Bájnou rychlostní metou produkčních vozů je nepochybně 500 km/h a tu se docela nedávno podařilo překonat také americkému hypersportu, který by si každý milovník motorů měl zapamatovat. Jeho jméno zní SSC Tuatara. Nejrychlejším produkčním automobilem na světě se stal díky dosažení téměř kosmické maximální rychlosti 533 kilometrů v hodině.
Můžete ho mít?
Jak jsme již řekli, SSC Tuatara je produkčním vozem, takže se jich bude vyrábět více, ovšem má to háček. Asi uhádnete jaký. Ano, je to jeho cena, která byla stanovena na asi 2 miliony dolarů. A samozřejmě, že modelů se nevyrobí zase tolik, tudíž abyste se k tomuto autu dostali, budete muset být velmi bohatou osobou nebo celebritou.
Překonání Koenigseggu
Úspěšná rychlostní zkouška se uskutečnila 10. října na známe Route 160 v Las Vegas, kde již před třemi roky dosáhl Koenigsegg rekordní rychlosti 532,8 km/h. Bylo to tedy těsné, ale oficiální i po přezkoumání, samozřejmě s využitím nejmodernějších měřících přístrojů. Tuatara se tak zapsala do Guinessovy knihy rekordů, kde ale není uvedena „maximálka“, ale průměrná rychlost ze dvou absolvovaných jízd tam a zpět. Její hodnota činí 508,6 kilometrů v hodině a tím, kdo seděl za volantem, nebyl nikdo jiný než slavný anglický závodník Oliver Webb. Ten mimo jiné po zdolání rekordu řekl, že mohl být ještě rychlejší, kdyby zrovna nefoukal boční vítr.