Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
IT

Nenápadné elektro komponenty, které jsou pro nás v domácnosti nepostradatelné

V našich domácnostech potkáme velice často celou řadu automatických funkcí spojených s elektrotechnikou, ke kterým si nedokážeme samostatně přiřadit, co by se o ně mohlo vůbec starat. Celá řada z těchto funkci je navíc opravdu aktivitou velice drobných a nenápadných komponent, které bychom jinak rozhodně v domácnostech nehledali.

Některé z těchto komponent jsou přitom nepostradatelné nejen pro různé „zvelebující“ funkce, ale také jsou nepostradatelné pro naprosto zásadní funkce spojené s domácností i s různými průmyslovými objekty. A na některé tyto funkce, se podíváme právě v rámci dnešního článku.

Mikrospínače jako základ automatizace

Určitě jste si někdy všimli toho, jak funguje automatické zapínání světel. Velice často dokonce můžeme registrovat, že se při aktivaci světla ozve cvaknutí. Toto cvaknutí není samotným světlem, ale je to součástí funkce mikrospínače. 

Jedná se o drobnou komponentu, která je extrémně důležitá jak v základních obvodech, tak i v automatizaci na různých úrovních. Ve finále jde o to, že se mikrospínače starají o automatizované spouštění a vypínání obvodů na základě nějakého podnětu. Tím může být spousta věcí od pohybových čidel, přes detektory světla až například po nejobyčejnější časové čidlo.

Odkud se všechna ta energie vůbec bere?

Dost lidí má představu, že je energie přivedená přímo do domu. Jenže to je omyl. Z centrální sítě je nejdříve potřeba přivést energii do „pomníčku“. Který standardně už potkáváme mimo stavby, ale mnohdy je i součástí interiérů staveb jako takových. V nich jsou potom rozvaděčové skříně, které na vstupu dostávají centrální proud a na výstupech se starají o jeho pohodlnou a bezpečnou distribuci do jednotlivých obvodů.

Jednotlivé obvody jsou tady přitom již reálná místa. Jedna větev například může zásobovat proudem zásuvky, jiná potom obsluhuje světla. O dělení do jednotlivých sítí se v rozvaděči starají elektro svorky, které jsou základní součástí elektrických obvodů. Přitom rozvádění energie je jejich nejzákladnější funkcí, která mnohdy je tím nejjednodušším, co dokáží svorky obstarat.

MK Redakce

Přinášíme vám pravidelné zajímavosti ze světa automobilů, sportovní novinky, aktuality o technologiích a mnoho dalšího článků. Každý si přijde na své.

Související články

Back to top button