Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Auto/moto

Nová Jawa z Indie je důstojným retrem a s velkou pravděpodobností nezklame

Značka Jawa je v Indii velkým pojmem a nejen tam, motorky tohoto výrobce patřily v minulosti k tomu nejlepšímu, co mohl český motoristický průmysl nabídnout. Na podzim minulého roku se pak stalo něco, co pohladilo srdce každého milovníka této české klasiky, a sice, byl představen modifikovaný retro model Jawy 300 ve stylu kývačky, ale nikoliv vyráběný v Česku, ale právě v Indii, kde si lidé tuto motorku nesporně zamilovali. 

Mahindra přebírá pouze název a vzhled

O celý tento humbuk se postarala již tradiční společnost Mahindra, které se podařilo získat licenci na název a logo Jawa, což byl nepochybně chytrý marketingový tah. Nutno říct, že Indie patří k těm zemím, kde Jawa zdomácněla a prodává se zde již od počátku šedesátých let a vznikla tady také divize licenční výroby. Poté, co indickým výrobcům licence vypršela, nevzdali se a dále se snažili zachovat tradici těchto spolehlivých motorek pod poněkud kuriózním názvem „Yezdi“. Podle určité legendy vzniklo toto pojmenování na základě sestavení jednoho z prvních modelů ještě ve spolupráci s českými mechaniky v Indii, kdy jeden z nich po kompletaci a úspěšném nastartování zvolal „jezdí“. 

Vypadá skvěle

Po tom, co se týnecká Jawa shodla s Mahindrou na již zmiňované licenci názvu a loga, mohla započít výroba retro modelu Jawy 300 ve stylu kývačky, která již na papíře konstruktérů vypadala prostě skvěle. Okamžitě zde vzniknul velký zájem o to, kdy se dostane motocykl na trh a samozřejmě byla nastolena i spousta dalších otázek. 

Ale zpět k vzhledu. Indická Jawa od Mahindry je opravdu retro a klade velký důraz na detail, při tom je obohacena o poměrně dost moderních prvků, jako jsou například kotoučové brzdy. Celkový design je, dalo by se říct, klasicky moderní, takže je zachována celková oblost, kompaktnost a určitá robustnost původních Jaw typu „kývačka“ nebo „pérák“. Zkrátka, tohle by měl být ten správný návrat legendy na výsluní, a snad to nebude platit pouze o vzhledu. 

Nečekaný zájem se dal očekávat

V květnu roku 2019 došlo k podstatné schůzce týnecké Jawy a indické společnosti Mahindra, kde měly být oznámeny další detaily, a především pak termín uvedení tohoto očekávaného motocyklu na trh. Původně deklarované datum muselo být Mahindrou poněkud posunuto, a to především z jednoho zásadního, a ne neočekávaného důvodu. O model byl totiž předběžně obrovský zájem, takže původně plánovaných 15 tisíc kusů bylo skoro okamžitě předobjednáno, a to naznačovalo, že kapacita výroby bude muset být rozšířena. 

Mahindra tedy musela modernizovat a rozšířit svou výrobní linku alespoň na dvojnásobnou výrobu a posunout tak uvedení motorky na trh až na podzim roku 2019. 

Prodej v ČR

Je tak trochu samozřejmostí, že nová retro Jawa 300 z Indické výroby bude prodávána také u nás. V Česku by se mohla objevit v druhé polovině roku 2021, takže mnoho kovaných „jawistů“ se už asi nemůže dočkat. Pochopitelně, že nejprve bude muset proběhnout homologace pro český trh, což zahrnuje určité modifikace prototypu pro naše podmínky a vychytání některých much, to vše v souvislosti nejen s českou, ale také s evropsky unijní legislativou. 

V praxi by to mělo vypadat tak, že některé změny se provedou už v indických továrnách a další doladění proběhne v České republice. 

Dalším úskalím ale můžou být servisní podmínky a vytvoření kvalitního servisního zázemí na našem území, takže v tomto ohledu se českému distributorovi vyplatí trochu počkat, konce konců v Indii jsou tyto Jawy v podstatě vyprodány předběžně na poměrně dlouhou dobu. 

Za komplikaci, která ještě více brzdí onu očekávanou chvíli, tedy kdy se u nás tahle krásná Jawa začne prodávat, musíme, chtě nechtě, považovat i koronavirus, nepříjemnost, která hatí spoustu dalších projektů, často závažnějších, než je výroba retro motocyklu. Buďme smělí a věřme, že do dvou let se tento, nepochybně krásně vypadající model v retro stylu, opět navrátí do našich luhů a hájů a že bude tak skvělý, jako původní kývačky, případně péráky rozhodně bývaly. 

MK Redakce

Přinášíme vám pravidelné zajímavosti ze světa automobilů, sportovní novinky, aktuality o technologiích a mnoho dalšího článků. Každý si přijde na své.

Související články

Back to top button