Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
IT

Ohlédnutí za nejlepšími prodeji českých technologických startupů v roce 2020

Zda se z tohoto pohledu jednalo o rok úspěšný, to může být diskutabilní, ale jisté je, že v roce 2020 bylo různými zahraničními společnostmi odkoupeno nezvykle velké množství českých startupových projektů. Pokud bychom se měli bavit o těch nejvíce lukrativních, jedná se o následující transakce. 

Integromat

Německá společnost Celonis byla ochotna nabídnout za projekt společnosti Integromat celých 2 a půl miliardy korun, díky čemuž přišlo k nemalým penězům jejich sedm zakladatelů a vlastníků. Do té doby se podíleli většinou na nejrůznějších projektech společnosti Allstar Group. Integromat slouží k automatizování operací mezi různými aplikacemi a cloudy, využívají ho například firmy jako Adidas nebo Cisco. 

Memsource

Většinový podíl Memsource zakoupila americká společnost Carlyle Group, a to za cca 1,3 miliardy. Jedná se o skupinu, která plánuje expanzi nejen v USA, ale také v Asii, konec konců celkový kapitál 200 miliard amerických dolarů ji k tomu doslova předurčuje. Projekt Memsource se zaměřuje na vývoj platformy pro překládání, jeho zákazníky jsou například společnosti Uber a Supercell. 

Netcope Technologies

Netcope Technologies byla dříve součástí známější brněnské společnosti Invea-Tech, nicméně se odštěpila a její většinovou část následně odkoupil další z amerických gigantů, kterým nebyl nikdo menší než Intel. Další oddělený projekt Flowmon Networks zase většinově převzali Kemp Technologies. Zajímavostí je, že základy těchto českých startupů byly položeny na brněnské univerzitě, tedy mezi akademiky, a to bez vnějších investicí. 

Webnode

Belgická společnost team.blue odkoupila u nás chronicky známý webových projekt, jehož základy byly položeny také v Brně, tedy Webnode. Je pravdou, že podobných hostingových služeb je dnes u nás celá řada a Webnode již nepatří mezi takové hegemony jako před nějakými deseti lety, i tak ale inkasoval v miliardách korun. 

GoPay

Většinovou část, konkrétně 53 procent progresivní platební služby GoPay, získala francouzská společnost Worldline, kdy investovala asi jednu miliardu korun. Dosavadní hlavní majitel Pavel Schwarz doufá, že i tato transakce přispěje k expanzi v zahraničních zemích a dalšímu vývoji aplikace. 

Socialbakers

Novým majitelem startupu Socialbakers se stala americká softwarová společnost Astute. Hovoří se o tom, že do této sady nástrojů pro podporu práce se sociálními sítěmi investovala až 50 milionů dolarů. Vzhledem k tomu, že Astute se specializuje na zákaznickou podporu, je tento krok logický. 

Guide Vision

Další významné finanční prostředky se k nám dostaly z Indie. Zdejší obří IT firma Infosys získala za 30 milionů Euro GuideVision, což je služba, věnující se fungování cloudu ServiceNow. I zde se předpokládá, že díky této transakci dojde k rozšíření působení společnosti mimo dosavadní cílovou oblast střední Evropy.

MK Redakce

Přinášíme vám pravidelné zajímavosti ze světa automobilů, sportovní novinky, aktuality o technologiích a mnoho dalšího článků. Každý si přijde na své.

Související články

Back to top button