Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Auto/moto

Poklice na kola vám poslouží jako estetický doplněk i jako ochrana

Poklice jsou poměrně levným doplňkem na automobilová kola, při tom ale dokážou dosti výrazně pozvednout vzhled. Máme samozřejmě na mysli zejména starší vozy a auta, která disponují klasickými ráfky, nikoliv litými. Vlastně se jedná o určitou formu tuningu, navíc s nimi lze zakrýt korozi nebo některá poškození na ráfku. Poklice na kola pak samy o sobě slouží jako ochrana proti vlivům vnějšího prostředí, co se mohou negativně projevit na vzhledu kola. Co je dobré znát, než se vydáte na nákup nových poklic?

Technické parametry

Aby vám poklice dokonale padly na kola, je potřeba znát velikost pneu, která odpovídá také velikosti disku. Tyto parametry najdete buďto ve velkém techničáku, nebo se dají vyčíst přímo na pneumatikách, kde jsou udávány v palcích, nikoliv v centimetrech nebo milimetrech. Ty nejmenší pneu mají 13 palců, největší pak mohou dosahovat i více než 20 palců. 

Kde nakupovat?

Poklice na automobilová kola nepatří ke zboží, které by bylo natolik drahé, že byste se museli obávat nákupu na internetu. Vždycky je ale lepší zajít do kamenného obchodu, ideálně specializovaného, kde vám prodejce poradí s velikostí a dalšími vlastnostmi. I z hlediska nalezení ideálního designu pro vás bude optimální prohlédnout si poklice pěkně na vlastní oči, namísto sledování fotografií na internetu. 

Volba vzhledu je jen na vás

U auto poklic není ani tak důležitá kvalita, konec konců, v drtivé většině případů se vyrábí ze stejných materiálů a jsou stejně konstruované. O to více záleží na vašem estetickém cítění a na tom, zda se dokážete rozhodnout pro správné kusy, co budou ladit s vaším automobilem. U prodejců se můžete setkat s různými typy poklic, z nichž některé vypadají více sportovně, jiné jsou zase minimalistické, další kryjí skoro celý ráfek, nebo se dokonce může jednat o provedení retro. Nabídka poklic na kola je dnes nepřeberná a výrobci přichází stále s novými a novými designy. 

Univerzál nebo na míru?

Před nákupem si rozmyslete, zda zvolíte univerzální poklice, nebo ty, co odpovídají přímo vašemu typu, značce, modelu auta. Univerzály bývají většinou levnější, na druhou stranu nemusí přesně padnout, takže je buďto budete jen těžko zatláčet, anebo se naopak mohou uvolnit. 

Ještě si můžeme zmínit rozdíl mezi celoplošnými poklicemi a dělenými. Ty, co kryjí celý ráfek sice lépe chrání kupříkladu proti korozi a odlétávajícím předmětům, ovšem nevypadají tak stylově jako dělené. 

Instalace poklic

Nasazení poklic na ráfekkola není až tak těžká záležitost, jste-li ale začátečníkem, měli byste o tom něco vědět. Vždy se nejprve podívejte, kde se nachází otvor pro ventilek a podle něj poklici umístěte. Nyní vlastně postačí, když na poklici celoplošně zatlačíte, měla by celá zapadnout. Patentní konstrukce je vždycky tvořena západkami s vloženým kruhovým drátem či bez něj. S drátem je to lepší, protože dokáže poklici lépe udržet, a navíc ji činí pevnější.

MK Redakce

Přinášíme vám pravidelné zajímavosti ze světa automobilů, sportovní novinky, aktuality o technologiích a mnoho dalšího článků. Každý si přijde na své.

Související články

Back to top button