Mezi v současnosti nejvíce rozšířené programovací jazyky se řadí Java. Její užívání je zdarma, ale to není zdaleka jediná výhoda. Dalo by se říci, že každý pokročilejší programátor by se s ní měl seznámit, ba dokonce, některé společnosti hledají pouze specialisty na Javu. Pojďme si shrnout jednak plusy, ale také mínusy tohoto programovacího jazyka.
Plusy Javy
- Javu dnes používá mnoho programátorských firem, díky čemuž se otevírá více pracovních míst, pozitivně se podílí na zlepšení zaměstnanosti v oblasti IT. Programátoři Javy jsou většinou kvalitně finančně ohodnoceni.
- Je zdarma.
- Java využívá vlastní správu paměti, takže tuto problematiku nemusí uživatel řešit.
- Hovoříme o interpretovaném jazyku, díky čemuž je možné kódy psané v tomto prostředí aplikovat na všech možných platformách.
- Open-source programovací jazyk Java stojí za vznikem velmi rozsáhlé komunity, tedy také odborných diskuzí a sdílených názorů. Pokud si s něčím nebudete jisti, odpověď na svůj problém najdete dosti snadno.
- Má již svou, na IT svět dlouhou historii.
Mínusy Javy
- Javu lze sice spustit skoro všude, z jisté univerzálnosti však může plynout pomalejší práce na některých platformách oproti specializovaným jazykům.
- Java se může některým začínajícím programátorům jevit náročnější na naučení, než jiné programy s jednodušší tvorbou syntaxu.
- Jak jsme si již zmínili u výhod, Java má dlouholetou tradici mezi programátory, na druhou stranu je tím způsobeno, že vzniklo velké množství knihoven, z nichž některé jsou již zastaralé.
- Podobně se nemusíte dosti dobře vyznat ve starších, nebo naopak nově vznikajících frameworcích.
Za určitou nevýhodu z pohledu programátora hledajícího práci můžeme považovat i ten fakt, že Javu se dnes učí velká spousta lidí, včetně začátečníků. Může tak nastat určitý přetlak na trhu práce, nicméně programátory Javy dnes hledá stále více firem.