Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
IT

Rady a tipy, jak vybrat papír do vaší domácí tiskárny

Pokud chcete kvalitně tisknout, je potřeba správně vybrat nejen tiskárnu, ale také papír do tiskárny. Jeho vlastnosti mohou výsledný tisk velmi ovlivnit. Jaké existují typy papíru a podle čeho vybírat?

V profesionálním pražském copycentru Tomadosse setkáte s využitím různých typů papírů a pokud hledáte opravdu kvalitní služby s dokonalým výsledkem, obraťte se s tiskem na tyto odborníky. Pokud potřebujete skenování, kopírování nebo tiskprovádět doma, můžete zde získat cenné rady ohledně volby papíru. Několik rad vám ale prozradíme i my.

Vlastnosti papíru do tiskárny

V první řadě si ujasněte, jaký výsledek tisku očekáváte a podle toho volte parametry konkrétního papíru.

Vyberte vhodný formát

V domácích podmínkách nejčastěji využijete papír do tiskárny ve formátu A4 nebo A3. Výjimečně se lze setkat s domácí tiskárnou, která umožňuje i tisk ve formátu A2. Větší formáty už budete muset tisknout v profesionálním copycentru.

Zajímejte se o gramáž papíru

Kvalita papíru se odvozuje od jeho gramáže. Standardní tisk se provádí na papír s gramáží 80 g/m2, ale volit můžete gramáž v rozptylu 50 g/m2 až 300 g/m2.

Co znamená průhlednost papíru

Průhlednost neboli opacita papíru uvádí, jak moc papír propouští světlo. Slabé papíry propouštějí hodně světla, silné papíry méně světla. Toto je velmi důležitý parametr, pokud potřebujete tisknout oboustranně a nechcete, aby tisk prosvítal na druhou stranu. V tomto případě sáhněte po papíru s nízkou průhledností.

Jaký vliv má kontrast papíru

Kontrastem papíru se rozumí jak moc bude tisk kontrastní vůči papíru a uvádí se na škále 1 až 100. U klasických papírů pro tisk bývá kontrast 80 až 100.

Podle typu tiskárny volte typ papíru

Papíry do tiskárny se rozdělují na tři kategorie:

  • Papír typu A – jedná se o nejkvalitnější, ale tím pádem i o nejdražší papír. Na druhou stranu je velmi šetrný k tiskárně, protože není tolik prašný, při tisku nedochází k rozpíjení nebo zasekávání papíru a hodí se pro oboustranný tisk nebo tisk ve větších objemech. Tento typ papíru se doporučuje pro inkoustové tiskárny.
  • Papír typu B – jde o méně kvalitní papír. I tak budete spokojeni s malou prašností a vhodností pro oboustranný tisk. Tento typ papíru se hodí pro inkoustové i laserové tiskárny.
  • Papír typu C – nejméně kvalitní papír určený zejména pro jednostranný tisk a tisk v malých objemech. Kvůli vyšší prašnosti (uvolňování křídového prášku) budete muset tiskárnu častěji čistit. Papír je vhodný hlavně pro laserové tiskárny.

Kromě těchto typů papírů existují ještě fotopapíry pro tisk fotografií, termopapíry určené pro termosublimační tiskárny nebo speciální papírové role pro tisk na jehličkových tiskárnách.

MK Redakce

Přinášíme vám pravidelné zajímavosti ze světa automobilů, sportovní novinky, aktuality o technologiích a mnoho dalšího článků. Každý si přijde na své.

Související články

Back to top button