Zábava

Stále populárnější koloběžky pomalu ale jistě vytlačují skateboardy

Za mých mladších let byly velmi oblíbené různé skateboardy, od takzvaných ryb a rybiček za pár stovek, až po profesionální skate za několik tisíc. I dnes tu a tam spatříte osobu prohánějící se na nějakém tom longboardu či pennyboardu, desky typu peralta, takové ty, na nichž se dají provádět triky a akrobatické kousky, však uvidíte stále vzácněji. Proč si dnešní pubertální mládež zvolí raději koloběžku?

Skateboard je nákladnější

Pokud opomineme koloběžky cestovní a elektrické, určené v podstatě pouze na přepravu či sportovní cestování a budeme srovnávat skateboard s free style koloběžkou, snadno dojdeme k některým zjevným skutečnostem. Co se týká ceny za kompletní profesionální skateboard na rampu či street ježdění a freestyle koloběžku, ta může být srovnatelná, tedy se pohybuje od asi 15 stovek až po několik tisíc za tu top kvalitu. Ovšem trochu jinak je to s výbavou. K ježdění na koloběžce například postačí obyčejné tenisky, zatímco na skate si již musíte pořídit kvalitní specializovanou obuv, která něco vydrží. 

Se skateboardingem úzce souvisí také styl oblékání, kdy kompletní outfit znovu není nejlevnější záležitostí. Dále je třeba uvědomit si, že pokud jezdíte na skateboardu opravdu intenzivně, tu a tam je třeba něco vyměnit, zlomení desky také není ničím výjimečným. Koloběžku jen tak nezlomíte a rovněž její údržba není cenově tolik zatěžující. 

Na koloběžce se rychleji naučíte

Co si budeme povídat, naučit se jezdit na koloběžce je obecně jednodušší. Ať už máme na mysli samotnou jízdu, nebo zvládnutí triků. I pokud máte na skejtování talent a záhy umíte skvěle udržet rovnováhu, naučit se i ty nejzákladnější triky, jako je ollie, to může trvat týdny, u někoho dokonce měsíce. Náročnější triky nemusíte „dávat“ ani za léta náročného tréninku. Skočit na koloběžce se s trochou šikovnosti naučíte i za pár hodin a pak už pro vás bude pilování dalších triků rovněž otázkou kratší doby. 

Otázka bezpečnosti

Dalším z důležitých faktorů, které dostávají freestyle koloběžky do popředí, je vyšší bezpečnost. Je to dáno už tím, že na koloběžce stojíte nohama a zároveň držíte řídítka. Skate vám může při vykonávání triků snadnou ujet pod nohama, přetočit se na hranu, nebo dokonce zcela ulétnout, o zranění v tomto sportu rozhodně není nouze. Jistě, upadnete i na koloběžce, ale následky většinou nebývají tak bolestivé. 

Trendy a zase ty trendy

Závěrem musíme zmínit jeden důležitý faktor. Pokud se něco stane trendy, tedy módním a oblíbeným, šíří se rozšířenost takového objektu takřka raketovou rychlostí. To platí v posledních letech i pro koloběžky, když už si ji pořídí kámoš, tak já přeci nebudu pozadu. Než se nadáte, na koloběžkách „frčí“ celá parta. Ne, že by snad skateboardy zcela vymizely, nicméně obrázek si uděláte, když zajdete do některého skateparku. Poměr skejťáků vůči koloběžkářům zde bude pravděpodobně dosti nerovný ve prospěch milovníků koloběžek.

MK Redakce

Přinášíme vám pravidelné zajímavosti ze světa automobilů, sportovní novinky, aktuality o technologiích a mnoho dalšího článků. Každý si přijde na své.

Související články

Back to top button