Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Sport

Vodácká terminologie: Základní pojmy, které by měl znát každý vodák 

Vydat se na vodu je způsob, jak si užít přírodu, zažít trochu adrenalinu a strávit čas s přáteli či rodinou. Pokud se však na vodě ještě příliš neorientuje, bude dobré si připomenout několik základních pojmů, které by měl znát každý vodák a které vám pomůžou se s ostatními domluvit bez zbytečných zmatků. Pojďme se podívat na některé z těch nejběžnějších termínů.

1. Protiproud a vracák

Protiproud a vracák jsou úseky ve vodě, kde voda teče opačným směrem. Vznikají většinou za nějakými překážkami, jako jsou kameny nebo mostní pilíře. Vracák je ideální místo pro odpočinek nebo čekání na ostatní.

2. Přenášení

Jak už název napovídá, jedná se o přenášení lodi. Je možné, že se tomu při svém výletu nevyhnete, dejme tomu v úseku, kde je část řeky nesjízdná (např. kvůli jezu nebo peřejím), vodáci mohou přenést své lodě po souši kolem překážky.

3. Peřej

Peřej je rychle tekoucí část řeky se silnými vlnami a víry. Peřeje se hodnotí podle obtížnosti od I (nejlehčí) po VI (nejsložitější) a než se vydáte na řeku, měli byste si ji důkladně zkontrolovat a zjistit, co vás, ve které její části čeká a kde jsou jak velké peřeje a vzít v potaz také aktuální stav vody. Pokud řeku neznáte, můžete zeptat i v místní půjčovně, jako je půjčovna lodí Tábor, kde své řeky dobře znají a dobře vám poradí.

4. Jez

Jez je umělá nebo přírodní překážka v řece, která vytváří vodopád nebo stupeň. Sjíždění jezů je samozřejmě možné v závislosti na jejich velikosti, ale v každém případě vyžaduje určitý stupeň zkušeností.

5. Záběr a kontra

Jedná se o styly pádlování. Záběrem myslíme zabírání do vody, při kterém poháníme loď vpřed. Naopak pokud chceme loď zpomalit nebo dokonce úplně zastavit, pádlem zabereme do vody opačným směrem. Tomu se říká kontra. 

6. Cvaknout se

Když někdo řekl, že se cvaknul, myslí tím, že obrátil loď dnem vzhůru a vodáky hlavou dolů. Strašidelné? Možná trochu. Ale pokud máte vesty, nemáte se čeho bát, stává se poměrně často.

15. Eskymák

Eskymák neboli eskymácký obrat je technika, kterou kajakář použije k otočení převráceného kajaku po cvaknutí, zpět do správné polohy, a to včetně posádky. Hezky zpátky hlavou vzhůru bez vystoupení z lodě.

Zvláštních termínů, které vodáci používají je mnohem víc, ale se znalostí, alespoň těchto základních, budete lépe připraveni na to, co vás může na vodě potkat. Nezapomeňte, že půjčovny lodí, jako je půjčovna lodí Tábor, můžou být skvělým zdrojem informací a vybavení pro vaše výlety na vodě. Tak hurá na řeku a užijte si každou chvíli!

MK Redakce

Přinášíme vám pravidelné zajímavosti ze světa automobilů, sportovní novinky, aktuality o technologiích a mnoho dalšího článků. Každý si přijde na své.

Související články

Back to top button