Dřevo je stále považováno za tradiční způsob vytápění domácností. Máte-li možnost vytápět dům dřevem a zapomenout na plyn či elektřinu, rozhodně ušetříte. I při vytápění dřevem však existují určité aspekty, na které byste si měli dávat pozor. Které to jsou?
Na co si dát při koupi pozor
V první řadě se ujistěte, že kupujete suché dřevo. Jeho vlhkost by neměla přesáhnout 20 %. Prodejci však často prodávají dřevo, které je ve skutečnosti stále vlhké. Pokud si koupíte vlhké dřevo, může se stát, že ho budete sušit klidně i 2 roky. Proto je dobré kupovat palivové dřevo, které má odpovídající vlhkost. Tu lze změřit také pomocí vlhkoměru.
Výhřevnost dřeva
- Mezi nejvíce výhřevné dřevo patří dubové a bukové dřevo.
- Na nejnižší příčce najdeme měkké dřeviny – smrk a borovici.
Na typu dřeva záleží
- Ideální na vytápění jsou tvrdé dřeviny, mezi které lze zařadit již zmíněný dub a buk. Dub hoří poměrně dlouho.
- Buk je narozdíl od dubu považován za krbové dřevo, které hoří příjemným plamenem a nemá tendenci jiskřit. Můžete ho používat nejen při vytápění domácnosti, ale také při grilování. Jeho multifunkčnímu využití odpovídá i vyšší cena.
- Jinou vhodnou dřevinou na vytápění je bříza, která málo jiskří, příjemně voní a hoří „modře“. Je také příjemná na pohled a skvěle doplní váš krb.
- Smrkové dřevo se snadno podpaluje, ale také rychle shoří. Má poměrně vysokou výhřevnost, avšak je nutné časté doplňování. Jelikož jiskří, není vhodné pro otevřená ohniště ani krby. Jeho nespornou výhodou je nízká pořizovací cena.
Alternativou dřeva jsou dřevěné brikety
Můžete se rozhodnout také pro pohodlnější variantu topení dřevem. Tu představují dřevěné brikety. Dřevěné brikety neobsahují chemické látky, mají nízké procento vlhkosti a hoří dlouhodobě a rovnoměrně. Navíc, můžete vybírat hned z několika druhů těchto briket. Ať už dřevo zakoupíte, nebo si ho sami dovezete z lesa, jisté je, že tento způsob vytápění je tradiční, rustikální a při tom levný.