Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
IT

Zvítězí SSD disky na klasickými HDD?

Pozice klasických pevných disků HDD se pomalu ale jistě posouvá spíše do kategorie zálohovacích, neboť na scénu se již delší dobu derou disky typu SSD. I proto produkce HDD stále klesá. To ale neznamená, že by se jejich výrobci vzdali jen tak snadno, stále si musíme uvědomit, že jejich harddisky nabízí větší kapacitu, a právě v tom spočívá jejich nutnost, pokud chcete do svého počítače ukládat větší soubory, povětšinou ty mediální, tedy například filmy, videa a obrázky ve velkých kvantech a po delší dobu. 

Stále vyšší kapacita SSD

Abychom si ale ujasnili, v čem spočívá hlavní výhoda SSD disků. Především jsou rychlejší při načítání, proto se velmi dobře hodí pro spouštění systému. V současnosti navíc neustále klesá cena SSD, které se více a více přibližují původně běžným pevným diskům. 

Pohyblivost vs. nepohyblivost

SSD disky se dále vyznačují vlastností, kterou oceníte hlavně při časté manipulaci s počítačem, ať už máme na mysli notebook, u kterého je mobilita samozřejmostí, nebo stolní PC. Jedná se o jejich pohyblivost, a tím pádem také lepší flexibilitu a odolnost. 

Více terabytů

Pro spouštění operačního systému a rozjezdu počítače se tedy vyplatí používat pohyblivý SSD disk, zatímco jako úložiště, či chcete-li záložní prostor, klasický Harddisk. Aby ale postupně SSD disky nepřevládly, snaží se dnešní výrobci starších modelů pevných disků nabízet zákazníkům stále vyšší a vyšší kapacitu, která často roste do nebývalých rozměrů, a tak se nemůžeme divit, že se již setkáme s harddisky s 20-100TB. 

SSD u nových PC

U nových počítačů, zvláště u notebooků, se již většinou potkáte s SSD diskem, ze kterého se budou spouštět nejen moderní operační systémy, ale také programy, to vše samozřejmě několikanásobně rychleji. Zákazníci stále ještě preferují kombinaci spouštěcího a úložného disku, avšak přibývá těch, co u notebooků či kancelářských PC používají pouze jediný, samozřejmě SSD, protože jeho kapacita, dnes již srovnatelná s harddisky používanými před nějakými 5 lety, je naprosto dostačující. Není problém pořídit SSD s půl Terabytem, na druhou stranu, jeho cena se bude stále pohybovat výše, než u HDD stejné kapacity. 

Pokud chcete mít své úložiště stále u sebe, pak bude stačit, když si k SSD pořídíte navíc externí disk s mnohem vyšší kapacitou, použitelný následně u všech druhů počítačů a plnící vlastně funkci pokročilého flash disku. 

SSD a budoucnost

Jak se zdá, díky výkonnějším a rychlejším motorkům se stanou SSD disky v nejbližší budoucnosti samozřejmostí, a kdo ví, možná zcela nahradí HDD, jakmile u nich bude dosaženo podobně monstrózní kapacity. Jak vyplývá z výzkumů některých společností, vyrábějících hardware komponenty do počítačů, k poklesu prodeje dochází v podstatě každý rok, pokud tedy hovoříme o běžných uživatelích. Na druhou stranu u velkých datových center naopak využití HDD mírně stoupá. Ale kdoví, jak to bude za pár let, vždyť počítačové komponenty se vyvíjí raketovou rychlostí, a tak se dá předpokládat, že se objeví ještě pokročilejší a rychlejší technologie pro ukládání velkého množství dat či spouštění systémů. 

MK Redakce

Přinášíme vám pravidelné zajímavosti ze světa automobilů, sportovní novinky, aktuality o technologiích a mnoho dalšího článků. Každý si přijde na své.

Související články

Back to top button