Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Technologie

Jaké rozdíly panují mezi jednotlivými elektromotory a proč ideálně sáhnout po konkrétním z nich?

Elektromotory by se mohly zdát jako sourodá skupina technologií. Jenže naprostý opak je v tomto případě pravdou. Zcela naopak, jsou elektromotory dnes technologií, která rozhodně nabídne desítky zcela odlišných řešení.

Přitom každé z nich je více či méně vhodné do konkrétních oblastí, které nemusí být stoprocentně totožné. A právě na to se podíváme v rámci dnešního článku, kde si popíšeme rozdíly mezi nejčastějšími elektromotory.

Co je základem funkčnosti elektromotoru?

V případ elektromotoru je závislost na fyzikálních zákonech mnohem větší, než je tomu u klasického spalovacího nebo zážehového motoru. Zde pochopitelně expanzivní síla paliva dělá efekt, který má za následek výkon. Oproti tomu elektrické motory Bühler zcela naopak pracují na bázi dokonale řízené magnetické indukce, vyvolávané konkrétním napětím. Jedná se tak o balanc mezi napětím a vznikající indukcí, které pak na základě magnetů v rámci statoru a rotoru tvoří výkon a určují vlastnosti motoru jako takového.

Jak fungují komutátorové motory?

Komutátorové motory využívají dvou principů. Jedním je samotná indukce, druhý je potom takzvaná komutace neboli změna směru, napětí v kartáčích. Také proto se jim říká kartáčové motory. Kvalitní kartáčové DC motory Bühler mají tu výhodu, že jsou extrémně jednoduché, co se týče konstrukce, jsou velice spolehlivé, a především umožňují oboustranný chod, díky změně směru napětí. Zcela naopak jejich zásadní nevýhodou je ale to, že mají oproti dokonalejším EC motorům poměrně vysoké ztráty a častější potřebu jejich údržby.

Mladší a dokonalejší EC motory a jejich funkce

Oproti svému předchůdci už EC motory nabízejí jednodušší řízení pomocí pevných magnetů. Proto jsou i nazývány jako bezkartáčové, protože zde kartáče opravdu chybí. Hlavní výhodou je, že EC motory Bühler nabídnou vyšší přesnost a stabilitu, mnohem menší ztráty a ve své podstatě také vyšší výkon. Z toho důvodu se tak jedná o technologii, která dokáže původní DC motory překonat. Nevýhodou je ovšem vyšší cena a častá potřeba propojení s dalšími řídícími systémy.

MK Redakce

Přinášíme vám pravidelné zajímavosti ze světa automobilů, sportovní novinky, aktuality o technologiích a mnoho dalšího článků. Každý si přijde na své.

Související články

Back to top button