Věděli jste, že historicky první autoklíče neměly schopnost nastartovat auto? Jejich úkolem bylo pouze odemknout a zamknout dveře. Měly jednoduchý profil s několika výstupky či drážkami a jejich tvar uměli zloději celkem snadno napodobit. Dnešní autoklíče jsou oproti nim už mnohem sofistikovanější a my se teď společně podíváme na to, jak fungují.
Čím se dnešní autoklíče liší oproti těm prvním? Bez nadsázky by se dalo odpovědět: vším. Jediné, co zůstalo stejné je funkce odemknout a zamknout dveře. Současné autoklíče mají, kromě startování a dálkového odemykání a zamykání dveří, řadu dalších funkcí, jako je automatické stahování oken, dálkové startování motoru a další. Jedná se o multifunkční zařízení, které je zároveň velice dobře zabezpečené.
Princip technologie autoklíčů
K bezkontaktní komunikaci mezi autoklíčem a vozidlem dochází na základě radiové frekvence díky RFID čipu („radiofrekvenční identifikace“). Po stisku tlačítka na autoklíči vyšle zařízení kódovaný signál, který je zachycen vozidlem. Integrovaný přijímač vozidla tento signál identifikuje a pokud se zachycený kód shoduje s tím, který je uložen v paměti vozidla, dochází k provedení požadované funkce. K této komunikaci dochází velmi rychle a její bezpečnost je zajištěna pomocí šifrování.
Co je to imobilizér a jakým způsobem chrání vozidlo před krádeží
Imobilizér představuje klíčový prvek zabezpečení auta proti krádeži. Jeho principem je zabránění nastartování motoru v případě, že nebyl vložen správný klíč. Identifikace klíče je prováděna právě na základě zmíněného kódu uloženého v autoklíči, který musí po vložení do zapalování odpovídat datům uloženým v integrovaném imobilizéru. Pokud se data neshodují, nelze nastartovat motor. Tímto způsobem je účinně zabráněno odcizení vozidla.