Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
NezařazenéPeníze

Jak správně postupovat v případě pracovního úrazu

Ne vždy se v případě pracovního úrazu setkáte s vlídným přístupem zaměstnavatele. Pokud nevíte, jak správně postupovat, mohl by vás zaměstnavatel připravit o nárok na odškodnění za pracovní úraz. Nenechte se ošidit a zjistěte, jak se v takové nešťastné situaci správně zachovat.

Každý případ má svá specifika a vyznat se v legislativě upravující tuto problematiku není vždycky snadné. Pokud tápete, můžete se obrátit na právní poradnu pro poškozené, která vám ráda pomůže a poskytne vám konzultaci zdarma. Někdy třeba nemusí být jasné co je a co není pracovní úraz a vy se pak rozhodnete případ neohlásit, čímž se připravíte o odškodnění. Vyhněte se této chybě a raději zjistěte, jak správně postupovat krok za krokem. Přinášíme vám jednoduchý návod.

1. Uznání pracovního úrazu

Prvním důležitým krokem je bezodkladné ohlášení pracovního úrazu nadřízenému. Po něm by s vámi měl zaměstnavatel spolupracovat na objasnění příčin a do pěti pracovních dnů vyhotovit záznam o úrazu. Jeho znění si bedlivě pročtěte a pokud s ním nesouhlasíte, nic nepodepisujte. O tom, zda je úraz uznán jako pracovní, rozhoduje zaměstnavatel. Pokud ho jako pracovní neuzná, maté možnost domáhat se svých práv u soudu. Se zaměstnavatelem přitom komunikujte písemně, abyste měli vše podložené.

2. Odškodnění

Způsob a výši odškodnění při pracovním úrazu je s vámi zaměstnavatel povinen projednat a nahlásit tuto událost u své pojišťovny. Jedná se však o krok, který je v mnohých případech zaměstnavatelem opomíjen, a proto je důležité, abyste přistupovali aktivně a své nároky vyčíslili, doložili a uplatnili. Vše přitom řešte včas, aby nedošlo k promlčení. Na základě doložených dokladů by vám mělo být poskytnuto zaměstnavatelem odškodnění. Pokud se tak nestane, přichází na řadu řešení soudní cestou.

3. Pracovní neschopnost a návrat do zaměstnání

Máte právo zažádat, aby vám zaměstnavatel hradil ztrátu na výdělku pravidelně měsíčně od počátku pracovní neschopnosti. U vážných případů je náhradou za trvalé následky invalidní důchod. Po návratu z dlouhodobé pracovní neschopnosti (přesahující 6 měsíců) musíte být zdravotně způsobilí vykonávat dosavadní práci, přičemž by vás měl zaměstnavatel vyslat na mimořádnou lékařskou prohlídku.

4. Právo na odstupné

V případě uznání zdravotní nezpůsobilosti k dosavadní práci v důsledku pracovního úrazu a v případě, že pro vás zaměstnavatel nemá náhradní práci, by s vámi měl zaměstnavatel rozvázat pracovní poměr výpovědí a vyplatit vám odstupné ve výši nejméně dvanáctinásobku vašeho průměrného měsíčního výdělku.

MK Redakce

Přinášíme vám pravidelné zajímavosti ze světa automobilů, sportovní novinky, aktuality o technologiích a mnoho dalšího článků. Každý si přijde na své.

Související články

Back to top button