Je to paráda, když se osvětlení zhasne až po přejití chodby a večer se automaticky zatáhnou žaluzie nebo když ještě chvíli po odchodu z WC vrčí ventilátor, případně když se vytápění domu spustí právě včas, abyste se po příchodu z práce nemuseli klepat jako osika. To vše mají na starost časová relé. Ačkoliv je málokdo zná, jejich užitečné funkce přinášejí domovu komfort. Hojně se používají také v průmyslu. Co všechno časové relé umí, kde se s ním setkáte a jaké jsou druhy?
Co je to časové relé a kde se využívá?
Časové reléje elektrotechnické zařízení, které umí ovládat různé spotřebiče a pracovat při tom s časem, jak zrovna potřebujete. Dělíme je do tří základních kategorií. Buď jde o cyklovač nebo tzv. zpožděné relé:
- Relé, které se zapíná a vypíná v časových cyklech, které nastavíte. Proto se často označuje jako blikač nebo cyklovač.
- Relé se zpožděným návratem, které okamžitě sepne a po uplynutí nastaveného času se samo vypne.
- Relé se zpožděný rozběhem, které po uplynutí nastaveného času naopak sepne.
Jak vidíte, na časové relé už nejspíš narazil každý – v domácnosti, na veřejném WC a sprchách, ve fitku nebo třeba v továrně, ať už jde o časové relé pod vypínač, spínací hodiny ovládající rolety nebo například schodišťové časové relé.
Jak již zaznělo, zpožďovací relé nebo cyklovače se hojně používají také v průmyslu. Usnadňují řízení technických procesů, ovládání jednotlivých strojů a jejich kontrolou napomáhají předcházet nebezpečí. S různými typy časových relé se setkáte v nabídce prodejce Tympol Plus, který se specializuje na elektroinstalační materiál.
Co je to multifunkční časové relé?
Standardně narazíte na jednofunkční časové relé. Podle typu zvládne zpožděné relé světlo, topení nebo třeba ventilátor po čase buď jenom vypnout, nebo jen zapnout. Cyklovač zase pravidelně „bliká“, chcete-li, přepíná. Dále existují dvoufunkční časová relé, která dokážou se zpožděním jak vypnout, tak i zapnout nebo naopak. Moderní časový spínač pak dnes zastane ještě víc úkolů. Multifunkční časové relé pořídíte s 8, 10 nebo dokonce 26 pracovními režimy.
Časové „relátko“ musíte vybírat na míru tomu, co od něj potřebujete. Někdy je vyloženě zbytečné utrácet za moderní časové relé 230V, když vám zcela postačí zpožďovací relé 12V. Jednoúčelová časová relé jsou většinou levnější. Za programovatelné časové relé si trochu připlatíte, ale zase zvládne i náročnější úkoly. Naprogramovat, tedy navolit přímo na relátku, si můžete časové rozsahy i jednotlivé funkce.
Mohlo by Vás zajímat: Chcete regulovat intenzitu světla v místnosti? Nahraďte spínač stmívačem
Pestrá nabídka časových relátek
Časová relé se prodávají v nepřeberném množství variant. Počet funkcí nebo dělení na jednoduché a digitální časové relé nejsou jedinými aspekty, které při výběru sledujte. Existují také časová relé na DIN lištu a časové relé do krabice. Jak již zaznělo, liší se také napětí – prodává se časové relé 12V/24V, ale i zpožďovací relé 230V. Proto se při výběru vyplatí využít specializovaný e-shop, kde vám ochotný zákaznický servis pomůže vybrat vhodné relátko pro váš záměr. Přeci jenom by nebylo šťastné přijít na to, že jste koupili nevhodné zařízení až při zapojení časového relé.