Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Nezařazené

Na co si dát pozor, abyste vždy měli právo na náhradu za úraz v práci?

Úraz v práci se může stát poměrně jednoduše. Jsou profese, kde to sice není až tak moc reálné, ale stejně tak jsou profese, u kterých jsou podobné úrazy častější. Hlavně u nich je důležité dbát mnohých bezpečnostních pravidel a používat ochranné pomůcky.

Pokud se totiž stane něco závažného, tak se automaticky věc posuzuje jako pracovní úraz. Jenže zároveň nemusí vznik pracovního úrazu nutně znamenat povinnost vyplácení náhrady. Jednoduše lze zjistit, pokud pracovník nedodržoval nutné postupy.

Používání nutného vybavení

Hlavně při některých typech řemeslné práce se můžeme potkat s vybavením, které už na první pohled není zrovna příjemné. Také z toho důvodu jej mnohdy pracovníci odkládají, čehož ale mohou později litovat. Pokud pracovníkovi vzniknou trvalé následky po pracovním úrazu při jakémkoliv poranění hlavy, ale na stavbě se pracovník pohyboval bez helmy, žádné odškodné očekávat nemůže. Nesplňoval nutná bezpečnostní opatření a nepoužíval předepsané ochranné pomůcky.

Neodkladně hlaste každý incident

Kdykoliv se stane incident, během kterého mohlo potenciálně dojít ke zranění, vždy hlaste tyto situace zaměstnavateli, popřípadě vedoucímu směny či pracovní skupiny. Kolikrát se v návalu adrenalinu zdá, že se nic nestalo. Ale časem zjistíme, že jsme si odnesli limitující zranění. V takovém případě je hlášení pracovního úrazu zásadní. Pokud bychom nic nenahlásili a druhý den šli k lékaři, nemusí zaměstnavatel automaticky přijmout naši verzi, že se daná situace stala opravdu během pracovního výkonu.

Vždy pracujte s platnou smlouvou či dohodou

Nejčastěji se stávají nebezpečná zranění právě a v rámci provozování různých řemesel. A stejně tak jsou právě různá řemesla oblastí, kde se alespoň někdy dělá práce tzv. načerno. Problémem takové práce je to, že si zaměstnavatel i zaměstnanec ušetří mnohé daňové povinnosti, ale mohou přijít problémy.

Nemusí nutně jít jenom o kontrolu, ale může jít i o odškodnění při pracovním úrazu. Zaměstnanec a zaměstnavatel se pak často mohou dostat do svárů, které končí nepříjemně pro oba.

MK Redakce

Přinášíme vám pravidelné zajímavosti ze světa automobilů, sportovní novinky, aktuality o technologiích a mnoho dalšího článků. Každý si přijde na své.

Související články

Back to top button