Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Auto/moto

Zetor 25 je ryze český traktor, který se používal po celé Evropě

Legendou mezi traktory je jednoznačně Zetor 25, který představuje významnou část historie zemědělské mechanizace v Československu. Od počátku se tento model vyznačoval robustní konstrukcí, vysokou spolehlivostí a specifickým vzhledem. Oblíbený byl u mnoha generací zemědělců. 

Historie traktoru Zetor 25

Zetor 25 se vyráběl v letech od 1946 do 1961 v továrně Zbrojovka Brno. Přestože byly po druhé světové válce dostupné i další traktory, tento model se stal velice rychle populárním, a to především díky své kvalitě a cenové dostupnosti. I v současné době seženete náhradní díly Zetor 25, takže i takového veterána udržíte v kondici. 

Traktor byl poháněn čtyřtaktním dieselovým motorem o objemu 2080 cm³ s výkonem 26 koní. S pětistupňovou převodovkou zvládal jet rychlostí až 20 kilometrů za hodinu. Traktor navíc mohl táhnout náklad o hmotnosti až dvě tuny. 

Současná dostupnost traktoru Zetor 25

Sice výroba tohoto modelu skončila v roce 1961, ovšem spousta z těchto traktorů je stále v provozu. V současné době má spousta nadšenců a sběratelů tento traktor, protože má historickou hodnotu a charakteristický design. V České republice a dalších sousedních zemích se pravidelně konají setkání a výstavy, kde jsou legendární traktory prezentovány. 

NÁŠ TIP: Pokud sháníte pracovní světlomety pro traktory Zetor, podívejte se do nabídky e-shopu BVM. 

Občas narazíte v bazarech na Zetor 25, a to jak v renovovaném, tak i původním stavu. Ceny se liší v závislosti na stavu traktoru a jeho historii. Jestliže takovou zemědělskou techniku chcete do své sbírky, podívejte se na různé aukční weby či specializované stránky. 

Náhradní díly stále seženete 

Sice může být obtížnější najít originální náhradní díly pro tento traktor, ale my vám hledání usnadníme. V internetovém obchodě BVM najdete součástky na Zetor 25, ale i další prvky jako brzdič přívěsu Zetor a podobné. 

Zetor 25 je nejen ikonou českého zemědělství, ale také symbolem kvalitního českého průmyslu v poválečném období. Ačkoli už se nevyrábí, jeho odkaz žije dál v srdcích mnoha lidí, kteří si ho pamatují nebo ho stále používají.

MK Redakce

Přinášíme vám pravidelné zajímavosti ze světa automobilů, sportovní novinky, aktuality o technologiích a mnoho dalšího článků. Každý si přijde na své.

Související články

Back to top button