Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Zábava

Svatomartinská husa: Tradice, kterou Praha zbožňuje

Jakmile se přiblíží listopad, mnozí z vás začnou přemýšlet, kam zajít na český kulinářský zážitek – svatomartinskou husu. Tato tradice je jedním z vrcholů podzimních oslav v České republice. Mnohé restaurace v Praze se každoročně snaží zákazníkům nabídnout co nejlepší svatomartinskou husu.

Tradice svatomartinské husy

Datum, kdy se podává svatomartinská husa, spadá na 11. listopad, tedy svátek svatého Martina. V mnoha restauracích se svatomartinské menu podává již několik dní před tímto datem i později po svátku. Tradice Svatomartinské husy má hluboké kořeny v české kultuře. Příběh svatého Martina, který se dělil o svůj plášť s chudákem uprostřed zimy, je známý po celém světě. V České republice je svátek spojen nejen s dobrými skutky, ale také s konzumací pečené husy.

Tradice „martinské husy“ má své kořeny v Německu, kde byl den sv. Martina známý pro odvádění úroků vrchnosti v podobě „bílých vykrmených hus“. Na Moravě je tato tradice doložena od roku 1552, kdy dvůr v Radoticích odváděl telčské vrchnosti dobře vykrmenou husu s červenýma očima.

Ke sv. Martinovi se váže několik legend, jedna z nich vypráví o husách, které prozradily jeho úkryt svým kejháním, a proto je následně upekli. Historicky byla konzumace husy během sv. Martina zaznamenáno v mnoha literárních dílech a jiných dokumentech, například v koledách z 15. století či řádech řeznických cechů. Výzkumy z 19. století se zaměřovaly na souvislost jezení hus a germánskou mytologií. Někteří badatelé spojili osobu sv. Martina s římským bohem války Martem, který byl známým milovníkem hus.

Nejlepší svatomartinské menu v Praze

Svatomartinská husa má již dlouhou dobu tradiční místo v pražských restauracích, které vymýšlejí svatomartinské menu do nejmenšího kulinářského detailu. Mnoho turistů i místních obyvatel Prahy se těší na svatomartinské menu, hlavně proto, že mají opravdu na výběr.

Pokud hledáte nejlepší svatomartinské menu, doporučujeme navštívit například restauraci Červený Jelen. Tato restaurace nabízí propracované menu Svatomartinských hodů, kde nechybí poctivý kaldoun nebo husí paštika. V mnoha dalších restauracích po Praze jistě také najdete širokou škálu tradičních i moderních interpretací tohoto pokrmu.

Ať už jste rodilý Pražan nebo návštěvník hlavního města, svatomartinská husa je událostí, kterou byste neměli přehlédnout. Dopřejte si výbornou husu v jedné z pražských restaurací a zažijte podzim v srdci Evropy v gurmánském stylu.

Autorka: Karolína Vitvarová

MK Redakce

Přinášíme vám pravidelné zajímavosti ze světa automobilů, sportovní novinky, aktuality o technologiích a mnoho dalšího článků. Každý si přijde na své.

Související články

Back to top button