Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
IT

Využití počítačových technologií ve stavebnictví znamená benefity pro všechny strany

Výpočetní technologie jsou už víceméně v každé oblasti našeho života naprostým základem a nedokážeme se bez nich obejít. V posledních letech se stává stejným případem také stavebnictví jako takové, které začíná plnohodnotně využívat výhod a možností, které dokáží podobné technologie nabídnout. 

Zajímavostí přitom je, že v tomto případě dokáží na podobné inovaci vydělat opravdu všichni. Jak stavitelné samotní, tak i investoři či zákazníci mají nové možnosti, jak vidět své stavby.

Přesné přenosy existujících budov

U existujících budov může být problémem jejich opětovný přenos do digitálního světa. Důvodem je, že se budova v průběhu let pochopitelně mění. Konstrukce se lehce pohybuje a sesedá, některé stěny mizí, jiné přibývají či dokonce vznikají přístavky k nemovitosti. Původní plány tak nemusí být ani zdaleka ideální. Z toho důvodu je laserové 3D skenování víceméně dokonalou možností, jak zapracovat s podobnými odchylkami. Dokáže totiž přenést opravdu dokonalé modely se vším všudy tam, kam potřebujete.

Žádný problém pro skvělého grafika

Bavíme se přitom o tom, že v rukou opravdu dobrého grafika nemusí být ani zdaleka problémem nic ze zmíněného. Z toho důvodu se tak můžeme bavit nejen o předávání dat ze skenování, ale digitalizace objektu budov může probíhat také na základě digitalizování nákresů a návrhů budov. Takzvané CAD systémy jsou na to přímo určeny, a z toho důvodu se tak digitalizace může i výrazně urychlit.

Využití dokonalé digitální fotografie

V poslední části článku se ale vrátíme k případu, kdy už budova stojí. Tento případ je specifický hlavně tím, že se bude jednat spíše o stavební úpravy, u kterých všeobecně bývá demonstrace úmyslů mnohem složitější než kdekoliv jinde. Takzvaná stavební pasportizace budov je možností, jak si to ale výrazně ulehčit. Jedná se o digitální službu, při které jsou vytvořeny na pomocí mnoha technologií opravdu dokonalé fotografie jak interiéru budovy, tak i jejího zevnějšku. Ty pak mohou být dále graficky zpracovány, včetně jejich zapracování do trojrozměrných modelů.

MK Redakce

Přinášíme vám pravidelné zajímavosti ze světa automobilů, sportovní novinky, aktuality o technologiích a mnoho dalšího článků. Každý si přijde na své.

Související články

Back to top button