Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Sport

Proč klesá úroveň českého fotbalu a jaké jsou výhledy do budoucna?

Český fotbal nezažívá v posledních letech právě velké úspěchy a je snadné povšimnout si, že na vině není pouhá smůla. Úroveň hry České fotbalové reprezentace, ať se nám to líbí, nebo ne, není právě nejvyšší a ani podíl hráčských hvězd v zahraničí nedosahuje vysokých čísel. Snad až na jednu velice světlou výjimku, kterou je Tomáš Souček, hájící barvy West Hamu United. Proč je tomu tak, o tom již promluvil nejeden fotbalový odborník, a my si tak můžeme uvést hlavní příčiny, o kterých snad není pochyb. 

Peníze a zázemí

Peníze, peníze a zase peníze. Ačkoliv to již může znít jako otřepané klišé a někteří tvrdí, že o penězích to není, jejich význam ve fotbale i jiných sportech je nezanedbatelný. Aniž bychom chtěli upozaďovat jiná sportovní odvětví, do fotbalu by měl více investovat stát, a to ani tak ne do nákupu hráčů, ale spíše do infrastruktury. Druhou kapitolou jsou sponzoři. Ti se samozřejmě moc nehrnou, tedy spíše tam jsou, ale víc, než o dostatečnou peněžní podporu jim jde o vlastní reklamu a propagaci. Výsledkem těchto faktorů je stav, kdy kluby nemají dostatek financí na nákup kvalitních hráčů ze zahraničí a zároveň si nedokážou udržet vlastní hvězdy. S nižšími rozpočty českých klubů souvisí i nedostatečné vytváření zázemí, ať už máme na mysli technickou výbavu či třeba horší podporu z hlediska lidských zdrojů a zaměstnanců. Jinak řečeno, hráčům chybí lepší servis, tak typický pro mnoho zahraničních lig. 

Výchova mládeže i dospělých hráčů

Nejen ve fotbale, ale i v hokeji a dalších českých sportech, dosud nebyly nastaveny ideální strategie pro výchovu mládeže. Některé kluby se o to samozřejmě více či méně úspěšně snaží a inspirují se v zahraničí, jedná se ale spíše o výjimky. Mladým hráčům by mělo být vštěpováno více sebevědomí, mnohdy pak žijí v určitých stereotypech a nedokážou se sami rozhodovat. Možná tím hlavním problémem jsou trenérské metody drilu, kdy se zkrátka mládežnický fotbalista bojí udělat chybu, a tak hraje spíše na jistotu, chybí mu kreativita, a dokonce může být až alibistický. Více volnosti a tolerance vůči chybám by mohlo být dobrý začátkem na cestě za lepší výchovou mladých sportovců. Bohužel, výše zmíněné faktory si fotbalisté přenáší také do své dospělé kariéry. 

Papalášství funkcionářů

O tom, jak funguje zázemí českého fotbalu z hlediska práce funkcionářů by se dala napsat kniha. A zřejmě by nebyla právě lichotivá, stačí se jen podívat na právě probíhající kauzy, týkající se nejenom bývalého předsedy Českého fotbalového svazu. Zákulisní hry a machinace s penězi naznačují, že „fotbaloví politici“ myslí mnohem více na vlastní kapsu, než na to, jak zvýšit úroveň fotbalu u nás. 

Kdy už začnou chodit na fotbal?

Uvedli jsme si tři hlavní důvody, jejichž negativním přínosem je zhoršená kvalita současného českého fotbalu obecně, nejenom na úrovni reprezentace. A není divu, že lidé prostě na fotbal nechodí a raději mrknou na zápas v televizi, pěkně z pohodlíčka domova, vždyť to přeci stejně nebude žádná velká podívaná. Vše souvisí se vším, tak věřme, že až bude více peněz a lepší celorepublikový koncept výchovy mládeže, až se na ta správná místa dostanou lidé, kteří jsou více fotbalisty, než politiky a podnikateli, že se snad mračna nad českým fotbalem rozestoupí. 

MK Redakce

Přinášíme vám pravidelné zajímavosti ze světa automobilů, sportovní novinky, aktuality o technologiích a mnoho dalšího článků. Každý si přijde na své.

Související články

Back to top button